Alkimista tábor a Vegyészeti Múzeum és a múzeumot támogató alapítvány szervezésében
A Vegyészeti Múzeum 2001 óta „Alkimista tábor” címmel nyári diáktábort szervez. A tábor célja a kémia népszerűsítése a tanulóifjúság körében. Ezzel is igyekszik elősegíteni a vegyipar és társadalom kapcsolatának javítását. Az „Alkimista tábor” résztvevői az ország egész területéről érkező általános iskolás és középiskolás diákok, akik tanári irányítás mellett vesznek részt a múzeumban és más helyszíneken tartott foglalkozásokon. Várpalota, Székesfehérvár,Veszprém, Budapest, Debrecen Dorog, Tokod, Pécs, Szeged városok, valamint a közelebbi és távolabbi kisebb települések iskoláiból évente általában 15-20 táborozót fogadott a múzeum.
A résztvevők megismerkednek a múzeum gyűjteményeivel, a műszaki tárgyrestaurálás fogásaival, a szakkönyvtárral, a számítógép és a kémia kapcsolatával.
Az elmúlt évek történéseinek minden részletére nem térhetünk ki, csupán azokat az eseményeket idézzük fel, amelyek mind a táborozó tanulók, mind a szervezők számára maradandó élményt jelentettek.
Érdekes előadásokat hallgathattunk meg neves előadóktól: Dr. Papp Sándor egyetemi tanár „Kémia felkeléstől lefekvésig”, Dr. Szigeti Tamás laboratóriumvezető „Géntechnológiával módosított élelmiszerek” címmel tartott több előadást. A géntechnológiai előadásra minden évben sor került, ehhez csatlakozott az utóbbi két évben
2001-ben pillanthattunk be először a Veszprémi Egyetemen (Pannon Egyetem) folyó oktatási és kutatási munkába. A Vegyipari Műveletek Tanszéket több éven át felkerestük , az itteni látogatásokat az Ásványolaj és Széntechnológiai Tanszék megismerése követte, majd a Föld és Környezettudomány Tanszéken és az Általános és Szervetlen Kémiai Tanszéken tettünk több alkalommal látogatást. Mindenütt érdekes és tanulságos kísérleteket láthattunk, amelyek nemcsak kiegészítették az iskolában tanultakat, hanem a kémia szépségeit is a diákok elé tárták.
2004-től kezdődően az „Alkimista tábor” résztvevői minden évben ellátogatnak a Richter Gedeon Nyrt. dorogi fióktelepére, ahol a vendéglátók változatos programot szerveznek számukra, többek között a tanüzemben és a vállalati laboratóriumokban.
Tanulmányai mellett minden fiatalnak szüksége van azokra a tapasztalatokra, amelyeket a valódi ipari termelés megfigyelésével, a fizikai munka és az azt nagyrészt felváltó korszerű folyamatirányítás tanulmányozásával szerezhet. Ez későbbi pályaválasztását, felnőtt életének alakulását is befolyásolhatja. Ezért a tábor kiemelt programja ipari, vegyipari üzemek meglátogatása. A dorogi telep mellett mindig sor kerül a pétfürdői Nitrogénművek Zrt., valamint a Huntsman Co. meglátogatására. Az üzemi berendezések, a laboratóriumi felszerelések megismerése, a technológiákkal való barátkozás olyan maradandó élményt nyújthat, amelynek a hatása később is jelentkezhet. Az említett üzemeken kívül a láthattuk még az Inotai Alumíniumkohót (2006-ban leállították), a várpalotai kenyérgyárat, a herendi Porcelánmanufaktúrát, a párkányi papírgyárat, megismertük néhány, a bűnügyi nyomrögzítéshez használatos vegyi termék előállításának, felhasználásának módját.
Minden évben jutott idő a kémia és a bor, a kémia és a csokoládé kapcsolatának, de a kémia és a képzőművészet, a kémia és zene kapcsolatának megtárgyalására is. A múzeumban végzett kísérleteket helyszíni terepgyakorlatok, vízminőség ellenőrzések, valamint a várpalotai miocén-kori, európai hírű védett homokbánya, az un. „Szabó-féle” homokbánya megtekintése egészítette ki.
A résztvevők először várpalotai iskolai kollégiumban, később pedig Balatonfűzfőn a Veronika panzióban kaptak elhelyezést. Az utóbbi szálláshelyre többek között azért esett a választásunk, hogy a programok mellett megmaradó kevés szabadidőben legyen lehetőség strandolásra is. Esténként „alkimista focibajnokságot” tartottak, a zárónapon pedig „alkimista vetélkedőn” mérték fel új ismereteiket. A Huntsman cégnél tett látogatásokat minden alkalommal a vállalat sporttelepén tartott tekebajnokság egészítette ki.
A program létjogosultságát és sikerét mutatja, hogy a táborra minden évben igény van, így ebben az évben már tizennegyedik alkalommal rendezhettük meg. A szervezők külön örömére minden évben van visszatérő résztvevőnk, sokat közülük több alkalommal is fogadhattunk. Eddigi „rekorderünk” ötször volt a tábor lakója.
A tábort folyamatosan támogatják: Richter Gedeon Nyrt., TEVA Magyarország Zrt., Nitrogénművek Zrt., Huntsman Co., Várpalota Önkormányzata, Pannon Egyetem és az Országos Műszaki Múzeum Vegyészeti Múzeumát Támogató Alapítvány.
A tábor programja az „Aktuális” menüpontban olvasható. Időpontja: június vége-július eleje között.
Jelentkezés a Vegyészeti Múzeum e-mail címén